СТРАНИЦА ЗА БЪЛГАРСКА НАРОДНА МУЗИКА WEB-PAGE FOR BULGARIAN POPULAR FOLK (POPFOLK) MUSIC
МУЗИКА ОТ ТРАКИЯ; РОДОПИТЕ ; СТРАНДЖА ; МИЗИЯ; ДОБРУДЖА; СЪКРОВИЩА ОТ 1905-1950 Г. ЗЛАТНИ СУБАТИ ОТ ТРАКИЯ АРХИВНИ СНИМКИ И ЗАПИСИ ДЕТСКИ ПЕСНИ ХУМОРЕСКИ НАРОДНИ СЪБОРИ Право хоро сечено Ръченица Трите пъти Криво хоро |
ОРКЕСТРИ И ГРУПИ ОТ БЛИЗКОТО МИНАЛО:
СВАТБАРСКИ ГРУПИ ОТ ПЪРВАМАЙСКО
ДРУГИ СВАТБАРСКИ ГРУПИ от Тракия
Асеновградска група и Асеновградска младежка
Оркестър Родопи с Борис Христев
|
ИЗВЕСТНИ КАВАЛДЖИИ
Единственият народ в Европа, който свири на кавал от ранното Средновековие досега е българският (фиг. 1). Кавалът е оригинален български музикален инструмент, съвременник на образуването на българската държава и народ (Древните българи - първооткриватели на музикални инструменти за Европа). Кавалът и гъдулката, както и неравноделните тактове в българската музика не са характерни за древните траки и праславяни и най-вероятно са донесени в България и Европа от прабългарите (Откъде са дошли неравноделните тактове в българската музика ? ).
Фиг. 1. Българска жена, свиреща на кавал. Каменен релеф върху плоча, намерена източно от Стара Загора. IX-X- ти век. Екпонирана в музея на гр. Нова Загора. Плочата е от шистов камък с царски цвят (багър, порфир, пурпур), срещащ се северно от Стара Загора и има всички художествени данни на прочутите в Европа старозагорски каменни релефи, изработени в ателие в град Берое, IX-X-ти век и намерени в Старозагорското Аязмо, където е имало голяма лавра от времето на Борис - Михаил (За датировката на прочутите Старозагорски каменни релефи ).
Кавалът, гъдулката и неравноделните тактове са напълно непознати на старите европейски народи, включително гърци, илири, пеони, македони и траки, които са свирели само на арфа, разни свирки, окарини и ударни. Съвременните балкански народи, съседни на българския частично са усвоили българския кавал и го използват главно в тези свои области, които в миналото са населявани от българи. Освен в старите български земи - Добруджа, Мизия, Тракия и Македония, на кавал се свири и в Косово, Албания и Северна Гърция. Подобен инструмент, но с друга пръстовка и звукоизвличане се среща в някои страни на Средна и Западна Азия и Месопотамия, където вероятно е неговата родина (фиг. 2). Най-близък инструмент до българския кавал, със същата пръстовка и звукоизвличане, наречен най (ней) има в съвременен Иран и при кюрдите. Кавалът и гъдулката, от която произлиза съвременната цигулка, както и неравноделните тактове са доказателство за големия принос на старите българи към културата на Европа и света.
Фиг. 2. Староегипетски свирач на кавал. Експонат (инвентарен номер 28504) в Каирския исторически музей (Владимир Гаджев. Теодосий Спасов. Преследвашият звуци. Издателство „Изток-Запад“, София, 2012, с. 12).
САМОУЧИТЕЛ ЗА КАВАЛ И НОТИРАНИ ПИЕСИ ЗА КАВАЛ - ПРОФ. ЛЮБЕН ДОСЕВ
СТАРО ЗЛАТО - СТАР БЪЛГАРСКИ СТИЛ НА СВИРЕНЕ С КАВАЛ
ИЗВЕСТНИ КАВАЛДЖИИ ОТ БЛИЗКОТО МИНАЛО
СЪВРЕМЕННИ КАВАЛДЖИИ
Досю Милков Стоян Величков Никола Ганчев
Никола Ганчев Диню Василев Мустафа Салиев Мустафа Салиев
|
ИЗВЕСТНИ ИЗПЪЛНИТЕЛИ НА НАРОДНА МУЗИКА ОТ БЛИЗКОТО МИНАЛО:
Снимки на народни музинканти и певци
Български музиканти и музикални инструменти
|
Адрес на уеб-страницата: www.bg-popfolk.com Страницата е в режим на постоянно допълване, както със собствена, така и с ваша помощ. За тези, които се интересуват от ранната история на българите: www.protobulgarians.com
|